Sztuczne łzy
Dla kogo?
Zespół suchego oka
Jest to stan chorobowy wywołany przez niedostateczne wydzielanie filmu łzowego, jego nieprawidłowy skład lub nadmierne parowanie skutkujące uszkodzeniem i złuszczaniem się nabłonka gałki ocznej.
Objawy
- Suche oczy
- nadwrażliwość oczna na światło
- świąd gałki ocznej
- ból lub ucisk gałki ocznej
- pieczenie, zaczerwienienie
- uczucie ciała obcego lub pisaku pod powiekami
- gromadzenie wydzieliny w kącikach oka
- częste infekcje
„Sztuczne łzy”
Sztuczne łzy” to autologiczna surowica pacjenta uzyskana w wyniku preparatyki 150 ml lub 300 ml krwi pełnej pobranej od pacjenta na skrzep. Jest to płynna frakcja krwi pozbawiona elementów morfotycznych, fibrynogenu i czynników krzepnięcia. W 91% składa się z wody, w 7% z białek (albuminy, globuliny), w niecałych 2% elektrolitów i hormonów. W składzie surowicy obecne są także rozpuszczalne produkty przemiany fibrynogenu w fibrynę oraz składniki uwalniane z płytek krwi.
Istotną cechą sztucznych łez jest to, że ułatwiają one regenerację uszkodzonego nabłonka gałki ocznej, a konsystencja preparatu oraz jego skład zapewnia znacznie dłuższe nawilżenie tworząc warstwę ochronną na powierzchni oka. Preparat jest jałowy, bezpieczny ponieważ pochodzi z surowicy pacjenta, dla którego jest przeznaczony. Nie zawiera żadnych dodatków ani środków konserwujących. Zalecany termin ważności preparatu wynosi 1 rok od daty produkcji.
Wytyczne dotyczące przygotowania pacjenta do zabiegu
1. Należy zgłosić się do RCKiK w Rzeszowie z dowodem tożsamości, ze skierowaniem od lekarza, z wynikiem badań pełnej morfologii (nie starszymi niż 5 dni)
2. Jeżeli zażywasz leki hamujące krzepnięcie, należy poinformować o tym lekarza kwalifikującego przed zabiegiem należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym celem zmiany leczenia przeciwkrzepliwego.
3. Jeżeli zażywasz niesteroidowe leki przeciwzapalne – poinformuj o tym lekarza kwalifikującego (konieczne będzie czasowe odstawienie leków).
4. Być wyspanym i wypoczętym.
5. Zjeść lekkostrawny posiłek (pieczywo z dżemem, chudą wędliną, chudy ser, owoce).
6. 3 dni przed zabiegiem wykluczyć z diety mleko, masło, śmietanę, tłusty ser, orzeszki, ciasta z kremem, tłuste wędliny, pasztet, tłuste mięso.
7. Kilka dni przed zabiegiem pić więcej płynów, a w dzień zabiegu wypić dodatkowo jeszcze około 0,5 litra płynów (woda, herbata, soki).
8. Nie spożywać alkoholu 2 dni przed zabiegiem.
9. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek objawy infekcji (katar, stan podgorączkowy, opryszczka, kaszel, złe samopoczucie) poinformować lekarza kwalifikującego i odwołać zabieg
10. Termin zabiegu uzgodnic telefonicznie - tel. /17/ 86 72 039
Cennik:
- 400-600 jednorazowych kapsułek preparatu (pobranie 150 ml krwi) – 490,00 zł
- 700-1200 jednorazowych kapsułek preparatu (pobranie 300 ml krwi) – 600,00 zł
- opłata pobierana będzie przed wydaniem preparatu w kasie RCKiK
Kontakt:
sekretariat@rckk.rzeszow.pl tel./17/ 86 720 30
gabinet lekarski tel. /17/ 86 72 039