Cele i zadania RCKiK
Celem działania Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie jest w szczególności organizowanie i prowadzenie działalności w zakresie krwiodawstwa i krwiolecznictwa, a zwłaszcza w zakresie pobierania krwi i oddzielania jej składników oraz zaopatrywanie podmiotów leczniczych w krew i jej składniki, a także w produkty krwiopochodne i inne produkty lecznicze oraz prowadzenie usług laboratoryjnych.
Obszar działania Regionalnego Centrum obejmuje województwo podkarpackie, z tym, że dystrybucja krwi i jej składników może odbywać się na terenie całego kraju.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie posiada:
Akredytację w zakresie pobierania krwi i oddzielania jej składników udzieloną przez Ministra Zdrowia.
Zezwolenie Głównego Inspektora Farmaceutycznego Nr GIF-IW-N-4001/WTC275/278/12 na wytwarzanie produktu leczniczego - składników krwi.
Zaświadczenie stwierdzające, że Laboratorium Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie jest wpisane do ewidencji laboratoriów prowadzonej przez Krajową Radę Diagnostów Laboratoryjnych i otrzymało numer identyfikacyjny 0989.
Zaświadczenie Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie dla Pracowni Biologii Molekularnej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie uprawniające do wykonywania badania osocza metodami biologii molekularnej.
Certyfikat GMP Głównego Inspektora Farmaceutycznego Nr GIF-IW-N-4022/120/11 potwierdzający, że Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie spełnia wymagania Dobrej Praktyki Wytwarzania w zakresie wytwarzania produktów leczniczych przeznaczonych dla ludzi.
Do zadań Regionalnego Centrum należy głównie:
- kwalifikowanie kandydatów na dawców i dawców do oddania krwi;
- prowadzenie rejestru dawców krwi oraz rejestru dawców krwi rzadkich grup, oddających krew odpowiednio w regionalnym centrum, Wojskowym Centrum albo Centrum MSW;
- pobieranie krwi oraz dokonywanie zabiegów z tym związanych;
- gromadzenie, konserwacja, przechowywanie i wydawanie krwi;
- propagowanie honorowego krwiodawstwa i pozyskiwanie dawców krwi we współdziałaniu z Polskim Czerwonym Krzyżem i jednostkami organizacji pozarządowych;
- zaopatrywanie podmiotów leczniczych w krew i jej składniki oraz w produkty krwiopochodne;
- zaopatrywanie wytwórni farmaceutycznych w osocze krwi;
- udzielanie konsultacji związanych z leczeniem krwią;
- prowadzenie rejestru powikłań poprzetoczeniowych;
- sprawowanie nadzoru w dziedzinach krwiodawstwa i krwiolecznictwa;
- organizowanie szkoleń w dziedzinach krwiodawstwa i krwiolecznictwa;
- dystrybucja produktów krwiopochodnych, wytwarzanych w krajowych i zagranicznych wytwórniach farmaceutycznych;
- współdziałanie z zakładami opieki zdrowotnej w zakresie przeszczepiania tkanek i narządów;
- prowadzenie działalności naukowo-badawczej i prac badawczo-rozwojowych w dziedzinie
- krwiodawstwa i krwiolecznictwa i współdziałanie z odpowiednimi jednostkami w tym zakresie;
- podnoszenie kwalifikacji zawodowych kadry kierowniczej oraz pozostałych pracowników Regionalnego Centrum w celu realizacji zadań statutowych;
- zawieranie umów na wykonywanie świadczeń zdrowotnych przez Regionalne Centrum oraz udzielanie świadczeń zdrowotnych zlecanych przez osoby fizyczne i inne podmioty;
- uczestnictwo w kształceniu osób przygotowujących się do wykonywania zawodu medycznego lub wykonujących zawód medyczny;
- realizacja zadań na potrzeby obronne państwa, w tym wynikających z przepisów dotyczących warunków i sposobu przygotowania oraz wykorzystywania publicznej i niepublicznej służby zdrowia na potrzeby obronne państwa.
Regionalne Centrum może prowadzić działalność gospodarczą na zasadach określonych w powszechnie obowiązujących przepisach. Działalność gospodarcza nie może ograniczać realizacji zadań statutowych.